Alpena Community College

Alpena Community College Housing Costs

What are the Alpena Community College Living Expenses?

It is necessary to know the many costs associated with going to college so that you can plan appropriately. The cost of supplies, housing, and meal plans can really accumulate after four years (or more)! Make a good financial decision by considering these costs.

On this page you will find:

Alpena Community College Living Expenses

Alpena Community College students paid $3,700 for housing in 2020, but Alpena Community College does not offer dining plans.

The next table outlines average expected costs at Alpena Community College both for on-campus and off-campus housing and other expenses.

Expense On Campus Off Campus
Room and Board $7,150 $6,700
— Housing       $3,700
Other Living Expenses $1,600 $1,400
Books and Supplies $1,000 $1,000
Total $9,750 $9,100

Over 4 Years You Could Pay About $42,843 for Housing, Food and Other Stuff

For the past five years, Alpena Community College housing and dining costs have adjusted 4.9% per year on average, compared to a nationwide average change of 2.4%. If current developments persist, 2021 incoming freshmen will be charged about $10,115 in housing, meals and other expenses in the first year of attendance. Those students might wind up spending somewhere around $10,499 for their 2nd year, and $11,326 for their 4th year.

Over the duration of acquiring your degree the total will be somewhere around $42,843 for a four-year stay or $20,614 for a two-year stay.

undefined

* estimated

More Details on Living On Campus

Are you wondering whether you may be required to live on campus? If you are a first-time full-time student, some schools may require it. See the table below to find out whether Alpena Community College does or not, as well as the on-campus housing capacity.

Question Answer
Are Freshmen Required to Live on Campus? No
On-Campus Housing Capacity 64

Very Low Campus Costs

Bargain alert! The on-campus expenses at Alpena Community College are quite cost-effective at $9,750 for each student. This is below the U.S. average of $14,951.

undefined

References

More about our data sources and methodologies.

Find Schools Near You